Yüksel Motorsiklet
27 Mart 2021

Motosiklet Ekipmanları Seçiminde Dikkat Edilecekler Hususlar

Motosiklet Ekipmanları Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Motosikletiniz var ve ya almayı düşünüyorsanız gündelik yaşamda en çok kullanacağınız ekipman kask, ceket, eldiven, pantolon ve botlar olacaktır.

Güvenli, keyifli bir sürüş için hayati öneme sahip bu motosiklet ekipmanlarını satın alırken, bilinçli  alışveriş yapmak hem cebinizi hem güvenliğinizi tehlikeye atmaz. 

Burada ceket, eldiven, pantolon ve botları seçerken dikkat etmemiz gerekenlerden bahsedeceğiz.

 Kullandığınız motosiklet ekipmanın sürüş sırasında sizi rahatsız etmemesi, rahatça oturması, herhangi bir durumda üstünüzden kaymaması ve ya çıkmaması çok önemlidir. Kendi motosikletinize benzer bir motosiklet bulup, sürüş pozisyonunda oturun. Bu duruş ekipmanınızın duruşu, boyu hakkında daha doğru seçim yapmanıza yardımcı olur.  Ceketin pantolonla örtüşmesi ve pantolonun da ayak bileklerinizi örtmesi gerekmektedir.

Ceketlerde en iyi korumanın D30 sertifikası (Avrupa standartlarına göre)’dır. İyi bir cekette darbelere karşı diz, dirsek, bilek korumaları ve ayarlanabilir eklem cepleri olmalıdır. Botlarda ise orta incik yüksekliği ve ekstra bilek koruması en güvenli seçimlerdendir. Dikişlerine dikkat edilmeli, çoklu dikişli Motosiklet ceketleri tercih edilmelidir. Ki böylelikle hafif bir kayma sonrası bile ceketiniz açılmayacaktır. Botlarda da çelik taban, vites pedi, parmak koruması olması kadar tabanın yapıştırılmış değil dikilmiş ve yağa dayanıklı çok önemlidir.

Takılmayı önlemek amacıyla, motosiklet ekipmanlarında bağcık yerine cırt cırtlı ve ya fermuarlı ürünler tercih edilmelidir. Cırt cırtlı kapamalar, ayağa ve bileğe tam oturmasını sağlarken Motosiklet ekipmanlarının giyilip çıkarılmasını da kolaylaştırır. Yaptığınız seçimlerin tarzınıza uygun olması kadar da renk seçimi de yol güvenliğiniz için önemli yer tutar. Özellikle karanlık zamanlarda arabaların sizi fark etmesi için özellikle üst ekipmanlarda açık ve ya fosforlu renkler tercih edilmelidir.

Motosiklet ekipmanlarınızın hava koşullarına uyumu da sağlığınız ve konforunuz için önemlidir. Ceketlerde göğüs, sırt ve koltuk altında bulunan fermuarlı açıklıklar motosiklet ceketinizi hava koşullarına göre ayarlayabilmeniz açısından önemlidir. Fermuar tutacağının büyük olması da eldivenleriniz elinizdeyken bu ayarları rahatlıkla yapabilmenize olanak sağlar. Yağmurlu havalarda ise rahat kullanım açısından en ideal ceket tipi su geçirmez yapıda olan ekipmanlardır. Özel yağmurluklar terletmesi ve bunaltmasından dolayı nadir tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir