Yüksel Motorsiklet
27 Mart 2021 Güvenli Motorsiklet Sürüş Teknikleri

Motosiklet Güvenli Sürüş Teknikleri

Motosiklet Güvenli Sürüş Teknikleri

Motosiklet kullanımında önceliğiniz her zaman güvenli bir sürüş olmalıdır. Eğitim, tutarlılık ve trafik kurallarına saygı, motosiklet kazalarına bağlı ölümlerin sayısını azaltmaya büyük oranda yardımcı olmaktadır. Motosiklet kullanmak araba kullanmaktan farklı sürüş teknikleri gerektirmektedir. Güvenli bir sürüş için, temel motosiklet kullanma ipuçlarını iyi anlamak gereklidir.

Her zaman yüz siperli ve ya koruyucu gözlüklü kask takın. Kask takmak ciddi kafa travmalarından korunmanın en temel ve önemli yoludur. Kask takmayan motosiklet sürücülerinin ölümcül travmalar alma olasılığı kat kat daha fazladır.

Trafik kurallarına uyun. Hız sınırlarını aşmayın, ne kadar çok hızlanırsanız durmanız o kadar geç olur unutmayın. Yerel trafik veya yol kurallarına uymayı ihmal etmeyin. Diğer araçların sizi görmesi için şeridin en görünen tarafından gidin. Sürekli şerit değiştirmeyin, yerdeki beyaz çizgiler yol tutuşunuzu zorlaştırır (Özellikle yağmurlu havalarda). Olası değişiklikler için sürekli yolu izleyin.

Araçların ve yayaların sizi fark etmesi için sürüş sırasında motosikletinizin farını hiç kapatmayın, araçların ve ya yayaların motosikletinizi(sizi) görmediğini fark ettiğinizde korna çalmaktan çekinmeyin.

Araçların kör noktalarından uzak durun, bu kör noktalarda sizi hiçbir şekilde göremez. Genellikle sağ arka kör nokta olarak kabul edilir. Büyük araçların kör noktaları da geniş olacağından mümkün olduğunca mesafeyi koruyun.

Trafikte mümkün olduğu kadar görünür olun, etrafınıza her saniye dikkat edin.

Güvenli sürüşler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir